poniedziałek, 31 marca 2008

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W KRAKOWIE

Miasto Kraków słynie nie tylko ze swojej historii oraz wspaniałych legend, ale również z przepięknych, zabytkowych miejsc, które co roku są odwiedzane przez miliony ludzi. Wśród najpiękniejszych miejsc w Krakowie na pewno wyróżnić trzeba:

SUKIENNICE:
Najstarszy piętrowy hipermarket w Polsce działa od roku 1257. Na parterze handlowano suknem (obecnie są tutaj kawiarnie i kramy z pamiątkami). Na pierwszym piętrze handlowano drobnymi przedmiotami (metalowymi, glinianymi, drewnianymi itp), obecnie jest tutaj Galeria Malarstwa Polskiego z XIX wieku. Budynek ma długość 100 m. Pierwotnie były tutaj dwa rzędy wozów z materiałami zamykane na noc i strzeżone. W roku 1300 kramy przykryto dachem i uniezależniono od warunków atmosferycznych. Po pożarze w roku 1555 Sukiennice przebudował Jan Maria Padovano. Wtedy właśnie powstała bardzo charakterystyczna attyka. Kilkadziesiąt lat później Santi Gucci wyrzeźbił maszkarony. Wyobrażają one ludzkie głowy: skrzywione, zdeformowane przez cierpienie, symbolizujące podobno wszelkie przywary ludzkie.

ZAMEK NA WAWELU:
Przez kilkaset lat Kraków był stolicą Polski, a Wawel siedzibą królów. W 1595 r. zamek został strawiony przez pożar wywołany zaprószeniem ognia w trakcie eksperymentu alchemicznego z udziałem króla Zygmunta III Wazy. To wydarzenie oraz fakt, iż Kraków leży na peryferiach Polski zaważyły na decyzji króla - w 1609 r. przeniósł on stolicę Polski do Warszawy. Katedra wawelska pozostała jednak nadal miejscem koronacji królów.
W czasie zawieruch wojennych, gdy Kraków wpadał w ręce obcych wojsk, Wawel zawsze stawał się ich siedzibą. Tak było w przypadku Szwedów, Austriaków i Niemców. Na szczęście zamek nigdy nie został zburzony, dzięki czemu do dziś można przechadzać się wśród budynków, które pamiętają Piastów i Jagiellonów.

KRAKOWSKIE ZOO I OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSIEGO

Krakowski Ogród Zoologiczny jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowian. Corocznie odwiedza go około 250 tys. zwiedzających. Ogród ma specyficzny, kameralny charakter. Dobrze utrzymana i pielęgnowana zieleń otacza wybiegi podnosząc estetykę i stwarzając zwiedzającym dogodne warunki do wypoczynku. Krakowskie ZOO jest piękne o każdej porze roku

W 1779 roku król Stanisław August Poniatowski oddał na cele ogrodu pojezuickie grunty. Jednak nie on był głównym pomysłodawcą założenia ogrodu. Był nim dr Kazimierz Stępkowski, rektor UJ. Pierwsze prace mające na celu zakładanie ogrodu rozpoczęto w 1783 r., natomiast pierwsze szklarnie stanęły tu w 1788 roku. Król był mecenasem budowy obserwatorium astronomicznego, którego uroczyste otwarcie odbyło się 1 maja 1792. Wyposażył on obserwatorium w lunety. Znajdują się one tam do dziś. W latach 1858-59 gmach ogrodu przebudowano, nadając mu zachowaną do dnia dzisiejszego formę. Ogród Botaniczny był miejscem wielu ważnych wydarzeń. To z tego miejsca wzbił się w powietrze pierwszy polski balon 14.01.1784 roku i stąd przez wiele lat nadawano o godz. 12:00 przez radio sygnał czasu. W latach dwudziestych XX wieku i dyrektor Ogrodu Botanicznego, profesor i rektor UJ Władysław Szafer rozbudowywał krakowski ogród botaniczny. W 1926 roku przebudował stare szklarnie i zbudował zespół szklarni składający się ze szklarni z basenem, z kaktusiarni, zimownika i dwóch pomieszczeń na rośliny tropikalne. Dzięki staraniom profesora powierzchnia ogrodu zwiększyła się do sześciu hektarów. Krakowski Ogród Botaniczny uznany został za zabytek i dziś podlega ścisłej ochronie. W okresie od 28.10 do 27.04 ogród jest nieczynny, a najodpowiedniejszą porą na jego odwiedzenie jest przełom maja i czerwca.

Brak komentarzy: