środa, 26 marca 2008

Kopiec Kraka


Według kolejnej legendy mieszkańcy Krakowa po śmieci króla Kraka usypali olbrzymi kopiec na prawym brzegu Wisły i tam zakopali zwłoki swego władcy.
Inna nazwa tego kopca to Rękawka, gdyż według legendy ziemię na zbudowanie wzniesienia poddani nosili w rękawach.

Kopiec Krakusa znajduje się w dzielnicy Podgórze, na Krzemionkach, na wysokości 255 metrów n.p.m. Legendarny grobowiec mierzy 16 metrów wysokości. Średnica podstawy wynosi 57 m, górna 8 m, a całkowita objętość wzniesienia to 19100 m³.
Pod koniec lat międzywojennych Kopiec Kraka został dokładnie przebadany. Jak sie okazało, wewnątrz natrafiono na ślady wysokiego słupa, do którego umocowano promieniście ułożone, wyplecione z wikliny przegrody. Przestrzeń między przegrodami wypełniona była kamieniami i ubitą ziemią. W górnych partiach kopca badacze natrafili na korzenie starego dębu. Uważają oni iż drzewo ścięto w momencie pojawienia się chrześcijaństwa, jako symbol pogan. Powstanie wzniesienia datuje się obecnie na VI - VIII w.
Choć rezultaty wykopaliska zaprzeczają legendzie, to faktem jest, iż podobne kopce można spotkać w znacznej części Europy. W większości przypadków pełnią one rolę grobowca.

Brak komentarzy: