sobota, 29 marca 2008

O Wandzie co nie chciała niemca

Postać Wandy została prawdopodobnie wymyślona przez Wincentego Kadłubka.
Według tego wybitnego kronikarza objęła ona władzę po odsunięciu od tronu syna Kraka (który prawdopodobnie zabił swego brata). Za jej rządów na Polskę najechał "tyran Lemański", którego atak udało się odeprzeć. Lemański wódz, okryty hańbą przegranej wygłosił na cześć Wandy pieśń pochwalną i popełnił samobójstwo. Królewna zaś rządziła długo i szczęśliwie, zostając do śmierci dziewicą.
Legenda o Wandzie według Jana Długosza
Po bezdzietnej śmierci synów Kraka na tronie zasiadła jego córka Wanda. ślubowała ona życie przeżyć w czystości, dlatego nie zgodziła sie ma małżeństwo z niemieckim księciem Rydgierem. Ten w poczuciu wzgardy i odmowy najechał ziemie Królestwa, aby siłą uzyskać to czego nie mógł zdobyć prośbą. jednak znaczniejsi niemieccy rycerze uważali tę wojnę za niesłuszną i odstąpili od walki. Książę zniesławiony i okryty hańbą, odebrał sobie życie "rzucając się na miecz, którego ostrze zwrócił ku sobie". Królowa zawarła ugodę z panami niemieckimi i nietknięte wojsko odprowadziła triumfalnie do Krakowa.
W podzięce bogom za tak znakomite zwycięstwo, w obecności polskich dostojników, po złożeniu ofiary ze zwierząt i odprawieniu nabożeństwa "ofiarowała się falom rzeki (Wisły), i pokryta nimi zginęła". Kilometr od Krakowa Wandzie wzniesiono wysoką na 14 metrów mogiłę, podobną do grobowca Kraka. Kopiec do dziś nazywany jest Kopcem Wandy, a miejscowość w której się znajduje nosi nazwę "Mogiła".
Przybliżone dane: wysokość 14 m (238 m n.p.m.), średnica podstawy 45-50 m, średnica ściętego szczytu - 9,5 m; objętość około 9 tys. m³.
Kopiec wieńczy marmurowy pomnik projektu Jana Matejki który ozdobiony jest kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem "Wanda".

Brak komentarzy: